Šprajda a kámoš pádlo doporučují
Až se jaro zeptá...
Blíží se začátek sezony a je nejvyšší čas na přípravu a kontrolu materiálu, aneb ,,až se jaro zeptá“. Dost z vás již má od rodičů nebo od ježíška nějakou svojí výbavu a tak je tu pár rad co s ní.
Nebudu se rozepisovat o přípravě fyzické, protože co jste neudělali do teď, už jen těžko doženete. Nicméně tím, že si půjdete párkrát zaplavat a proběhnout, abyste protáhli tělo, nic nezkazíte. Takže rovnou k tomu materiálu a vezmeme to popořadě od hlavy.
Helma - slouží k ochraně toho, co i u nás tvrdohlavých je velmi snadno zranitelné. U helmy zkontrolujeme její celistvost, tedy jestli není někde nějaká prasklina nebo jiné porušení, polstrování helmy (v případě odchlípnutí přilepit třeba chemoprenem nebo jiným vhodným lepidlem), řemínky a přezky a v neposlední řadě velikost. Přes zimu se nám mohla hlava vlivem přibývajících myšlenek zvětšit. Tato helma (Žabákova z dětství) ještě poslouží na náhradní díly (šroubky). |
Vesta - její funkce je nejen výtlak (nadnášení), ale také nás chrání před nárazy a to při plavání i v lodi (větve, můstky...). U vesty zkontrolujeme, jestli není někde roztržená, nechybí popruhy nebo tkaničky (zašít, přišít) a stejně jako u helmy zkontrolujeme její velikost, jestli jsme z ní už neodrostli.
Neopren - chrání naše tělo hned třikrát. Udržuje tělo v teple, tlumí nárazy při plavání a navíc stejně jako vesta nadnáší. U neoprenu zkontrolujeme především celistvost (jestli není někde díra) a zapínání (zip, nebo suchý zip). V případě protržení neoprenu je nutné díru zalepit a sešít. (lepidlo najdete třeba na https://www.potapko.cz/produkty/doplnky-prislusenstvi/chemie/lepidlo-na-neopren). Jestli se s tím nechcete patlat, tak to můžete přenechat odborníkům (v Plzni asi nejlepší poměr ceny a kvality u paní Kordové v Nerudovce https://www.everdive.cz/opravy-upravy).
Takto opravená šprajda bude ještě nějakou dobu dobře sloužit. Boty - pokud máte botky neoprenové, platí vesměs to samé jako u neoprenu. Pádlo - náš největší kamarád. Pádla většinou používáme plastová, téměř bez údržbová. Zkontrolujeme list, jestli není prasklý a jestli dobře drží nasazený na žerdi (na tom klacku, trubce). Pro vaše pohodlí a abyste neměli zbytečné puchýře, je dobré zkouknout hlavičku pádla. Různým pohazováním po břehu a ve vleku, dochází k poškrábání hlavičky. Dá se to celkem snadno odstranit jemným smirkovým papírem, ti zručnější mohou ještě po smirku použít horkovzdušnou pistoli, pomocí které dohladíte plast na hlavičce dle potřeby. |
To by asi z toho nejdůležitějšího bylo všechno.
Nepodceňte tuto přípravu. Všechen tento materiál nenosíte pro parádu, ale chrání vaše zdraví a váš život. A navíc jsou z vás pak veselí vodáci.
Ahoj Čert